sobota, 30 kwietnia 2011

VINOLA - spotkanie z Miguel Merino

W niedzielę, 17 kwietnia o godz. 17:00. odwiedziliśmy SPOT. na Dolnej Wildzie, gdzie sklep Vinola zorganizował spotkanie z hiszpańskim winiarzem - Miguelem Merino. I choć publikujemy już drugą z rzędu relację z degustacji win, podczas gdy część z Was może wolałaby przeczytać recenzję z wyjścia do nowej restauracji, to mamy przecież senny weekend międzyświąteczny i chyba wybaczycie nam takie, a nie inne odejście od głównego nurtu. Zresztą nie samym jedzeniem człowiek żyje :)


Gdy dotarliśmy na miejsce na powitanie poczęstowano nas katalońskim winem musującym. Atmosfera oczekiwania narastała, a my z kieliszkiem w ręku próbowaliśmy zorientować się w konwencji degustacji. Tymczasem Miguel Merino wszedł na wcześniej przygotowany podest i wziął do ręki mikrofon. Obok stał tłumacz, a na ścianie z tyłu wyświetlane były fotografie z jego winnicy. Kilkudziesięcioosobowe audytorium słuchało i degustowało. Z krótkiego wprowadzenia, dowiedzieliśmy się, że Bodegas Miguel Merino mieści się w małej wiosce Briones w samym sercu regionu Rioja Alta, gdzie na charakter wina wpływ mają zarówno stare krzewy szczepu Tempranillo, gleby wapienne oraz klimat atlantycki. Właśnie tam dwadzieścia lat temu, Miguel odrestaurował XIX-wieczne zabudowania, porzucił posadę u wielkiego producenta win i realizuje swoje marzenie.


Po wprowadzeniu, Miguel przeszedł do omawiania poszczególnych win. Na sali pojawił się wówczas trzyosobowy zespół obsługi, który bardzo sprawnie dbał o to, aby każdy słuchacz miał w danym momencie odpowiednie wino w kieliszku. Degustacji towarzyszył także podany na talerzach tapas - ser Manchego, kiełbasa Chorizo oraz oliwki faszerowane cebulką lub też anchois. Głównym bohaterem było jednak wino, a konkretnie następujące trunki:

Miguel Merino Blanco Viura fermentado en barrica
Miguel Merino Viñas Jóvenes 2007
Vitola de Miguel Merino Reserva 2004
Miguel Merino Reserva 2005
Gran Reserva Miguel Merino 2004
Unnum de Miguel Merino 2005

Degustacja była płatna ze względu na szczególny charakter oraz ceny degustowanych win (od 99 do 135 zł za butelkę). Warto przy tym śledzić zapowiedzi sklepu Vinola, bowiem organizują także comiesięczne degustacje bezpłatne. Może już nie w takim wymiarze i nie z takimi winami, ale robią to i krzewią kulturę wina w naszym mieście, za co należy im się pochwała.


Specjalne podziękowania dla Mateusza, dzięki któremu dowiedzieliśmy się o spotkaniu i który nas na nie zaprosił :)

KOSZTORYS: 30 zł od osoby

ADRES: Poznań, ul.Dolna Wilda 87

INTERNET: www.vinola.pl

Bookmark and Share

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...