sobota, 6 listopada 2010

Ranking rogali świętomarcińskich 2010

Zapewne cześć z Was ma swoją ulubioną cukiernię, niektórzy pieką własne rogale, a jeszcze inni śledzą wszelkie dostępne w tym zakresie rankingi. Wychodząc zatem niejako naprzeciw Waszym oczekiwaniom, a także dla własnej satysfakcji i ciekawości postanowiliśmy ocenić - razem z Anią, Bogusią, Ewą, Moniką i Przemkiem - tegoroczne rogale świętomarcińskie. Każdy przyniósł dwa świeże wypieki ze znanej sobie cukierni. Każdy też w naszym 7 osobowym jury okazał się specjalistą w innej dziedzinie. I tak, jedna z osób zdradziła nam wszystkie tajniki wypieku rogali, druga perfekcyjnie oceniała ich estetykę, a ktoś inny w bezbłędny sposób wyczuł każdą fałszywą nutę sztucznego aromatu. Było przy tym dużo pracy, zabawy i rozmów. Wstępnie zakładaliśmy, że spotkanie potrwa ok. półtorej godziny, a w gruncie rzeczy trwało trzy i pół. Degustowaliśmy w ciemno, każdy na własnym arkuszu, korzystając z 6 stopniowej skali zapożyczonej z bloga. W trzech kategoriach (wygląd, smak, jakość do ceny) ocenie poddaliśmy 10 rogali z 9 poznańskich cukierni. Trochę bowiem z przypadku, a trochę dla niepoznaki, oceniliśmy dwa rogale z tej samej cukierni (o tym jednak później).

PS Ranking rogali 2011 znajdziecie - tutaj.


Po zliczeniu wyników okazało się, że miejsca na podium zajęły: Elite, Luna i Expressowa. Przy czym Elite zdobył dodatkowy laur za najlepszy smak, Passionata za najlepszy wygląd, a Luna za najlepszą jakość do ceny. Cały nasz ranking wygląda natomiast następująco:

I miejsce - ELITE - rogal nr 3 / ocena 4.68 / cena 39,80 zł za kg.
II miejsce - LUNA - rogal nr 9 / ocena 4.61 / cena 30 zł za kg.


III miejsce - EXPRESSOWA - rogal nr 6 / ocena 4.52 / cena 33 zł za kg.
IV miejsce - WEBER - rogal nr 10 / ocena 4.00 / cena 35 zł za kg.


V miejsce - PASSIONATA z Hotelu Merkury - rogal nr 8 / ocena 3.64 / cena 47 zł za kg.
VI miejsce - GRUSZECKI - rogal nr 5 / ocena 3.28 / cena 34 zł za kg.


VII miejsce - HANUSIA - rogal nr 1 / ocena 3.20 / cena 31 zł za kg.
VIII miejsce - KANDULSKI - rogal nr 2 / ocena 3.10 / cena 36 zł za kg.


IX miejsce - HANNA PISKORSKA - rogal nr 4 / ocena 2.99 / cena 32,99 zł za kg.
X - miejsce - ELITE z Piotra i Pawła - rogal nr 7 / ocena 2.90 / cena 33,99 zł za kg.


Wielkim zaskoczeniem degustacji był fakt, że pierwsze i ostatnie miejsce zajęły rogale z Elite. Ten zwycięski pochodził jednak wprost z firmowej cukierni, a ten przegrany z supermarketu Piotr i Paweł. Nasunęła się zatem hipoteza - czy sytuacji tej nie wymusiły przypadkiem twarde prawa rynku, batalia o miejsce na półkach oraz cena, którą z góry ustalił sprzedawca, sprawiając tym samym, że cukiernia mocno obniżyła loty? Oczywiście mogła to być równie dobrze nierówna forma cukierni, a nawet błąd ekspedientki, która podała nie ten rogal. Nie nam w to jednak wnikać. My ocenialiśmy produkt finalny.


Spotkanie odbyło się w sympatycznej kawiarence Muza Art Cafe, która mieści się w holu kina Muza na ul. Święty Marcin 30. Ten niewielki, acz klimatyczny lokal zapewnił nam naprawdę wyśmienitą gościnę. Przepyszne herbaty (Orzechowa, Pod cynamonowym słońcem, El Mango) i przytulne wnętrze stworzyły idealną atmosferę do degustacji oraz towarzyszących jej rozmów. Z informacji jakie uzyskaliśmy od właścicielki wynika również, że kawiarnia ma zamiar na kilka dni przed 11 listopada wprowadzić do menu rogale ze zwycięskiej cukierni.


PS Zdajemy sobie sprawę, że oceniliśmy tylko ułamek cukierniczego rynku (9 z 108 zakładów posiadających stosowny certyfikat), aczkolwiek formuła degustacji jest otwarta i nie widzimy przeszkód, abyście pojawili się na następnej wraz z Waszym ulubionym rogalem :)

ADRESY:
ELITE - Poznań, ul. Dąbrowskiego 140
LUNA - Poznań, ul. Galileusza 8
EXPRESSOWA - Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r. 150
WEBER - Poznań, al. Wielkopolska 7
PASSIONATA - Poznań, ul. Roosevelta 20
GRUSZECKI - Poznań, ul. Naramowicka 92
HANUSIA - Poznań, ul. Żurawia 5
KANDULSKI - Poznań, ul. Swarożyca 3a
HANNA PISKORSKA - Mosina, ul. Dworcowa 12

Bookmark and Share

5 komentarzy:

Fakcja pisze...

super, ze cos takiego zrobiliscie! niestety nie bedzie mnie w P-niu 11 listopada i zdradziecko bede wtedy kosztowac paczki z Chmielnej w Warszawie, w srode skusze sie na pewno na rogala z ELITE. pozdrawiam!

Zjeść Poznań pisze...

Z braku rogala, to i pączek z Chmielnej na pocieszenie może być ;) Przed tłustym czwartkiem zamierzamy zorganizować podobną degustację pączków i już teraz Cię na nią Fakcja zapraszamy! Pozdrawiamy serdecznie :)

Sosa pisze...

Fajna sprawa! Też chciałam zrobić zupełnie subiektywny ranking u siebie na blogu. Ale ubiegliście mnie. Ale też ustrzegliście przed przesłodzeniem :)

Wasze zaproszenie do następnych degustacji biorę do siebie - może być i na Tłusty Czwartek :)

Tymczasem zapraszam do siebie ponieważ dziś przedstawiam u mnie moje własne "rogale"!

www.bezcukiernia.blogspot.com

Pozdrawiam ciepło!

Monica pisze...

Ja próbowałam 11.XI. kupić rogale Elite prosto z ich cukierni. Odwiedziłam 3 miejsca, ale tłumy, kłębiące się wewnątrz i na zewnątrz w połączeniu z zimnym deszczem skutecznie wybiły mi to z głowy i sprawiły, że zadowoliłam się rogalem od Gruszeckiego.

I też było dobrze.

Zjeść Poznań pisze...

Sosa - rogale wyglądają świetnie, a Twoje zgłoszenie na Tłusty Czwartek zostało już skrzętnie odnotowane :)

Ciekawostka od nas jest z kolei taka, że jak udaliśmy się 11 listopada do Luny, to rogale nie kosztowały 30 zł za kilogram, tylko 35,40 zł. Na pytanie - skąd taka podwyżka? - Pani ekspedientka wskazała na najnowszy certyfikat. Trochę się zatem pospieszyliśmy z tą oceną jakości do ceny ;)

Pozdrawiamy Was!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...