poniedziałek, 7 listopada 2011

Ranking rogali świętomarcińskich 2011

Tak jak w zeszłym roku, postanowiliśmy - razem z Agatą, Anią, Asią, Bogusią, Ewą, Kasią, Magdą, Martą, Moniką i Maciejem - ocenić dostępne w Poznaniu rogale świętomarcińskie. Reguły nie uległy większym zmianom. Każdy przyniósł dwa rogale z wybranej przez siebie cukierni. Ocenialiśmy je w ciemno, na indywidualnych arkuszach, korzystając z 6-stopniowej skali zapożyczonej z bloga. W trzech kategoriach (wygląd, smak, nadzienie) ocenie poddaliśmy 12 wypieków. Każdy degustator miał własny warsztat pracy i choć nie sposób przywołać tutaj choćby ułamka merytorycznych uwag jakie padły podczas spotkania, to uwierzcie, że rogale zostały prześwietlone niezwykle skrupulatnie, a wszystko to w bardzo sympatycznej atmosferze :)


Po zliczeniu wyników okazało się, że miejsca na podium zajęły kolejno cukiernie: Elite, Łyskawa oraz ex aequo - Gruszecki i Luna. Co do poszczególnych kategorii, to najlepiej wyglądały rogale od Elite, przy czym najlepszy smak oraz najlepsze nadzienie to już domena rogali od Łyskawy. Poniżej kompletny ranking:

I miejsce - ELITE - rogale nr 3 / ocena 4.07 / cena 41,80 zł za kg.
II miejsce - ŁYSKAWA - rogale nr 6 / ocena 3.81 / cena 34 zł za kg.


III miejsce - GRUSZECKI i LUNA (ex aequo) - rogale nr 5 i 9 / ocena 3.72 / cena 36 zł i 34,90 zł za kg.


V miejsce - HANNA PISKORSKA - rogale nr 4 / ocena 3.59 / cena 36 zł za kg.
VI miejsce - REN-MAC - rogale nr 8 / ocena 3.53 / cena 32 zł za kg.


VII miejsce - FAWOR - rogale nr 10 / ocena 3.45 / cena 32,50 zł za kg.
VIII miejsce - SŁODKI KĄCIK - rogale nr 12 / ocena 3.38 / cena 39 zł za kg.


IX miejsce - KANDULSKI - rogale nr 1 / ocena 3.33 / cena 36 zł za kg.
X miejsce - PASSIONATA z Hotelu Merkury - rogale nr 7 / ocena 3.13 / cena 49 zł za kg.


XI - miejsce - HUDEREK BOGDAN  - rogale nr 2 / ocena 2.99 / cena 33 zł za kg.
XII - miejsce - POD STRZECHĄ  - rogale nr 11 / ocena 2.34 / cena 29,99 zł za kg.


Podsumowując wyniki nie sposób nie odnieść się do zeszłorocznej degustacji. Sześć cukierni oceniliśmy bowiem powtórnie, trzy nam z różnych względów wypadły (Expressowa, Hanusia, Weber), jednak w zamian doszło sześć nowych (Fawor, Huderko Bogdan, Łyskawa, Pod Strzechą, Ren-Mac, Słodki Kącik). Co ciekawe, drugi raz z rzędu wygrała cukiernia Elite i choć ewidentnie należą się jej za to gratulacje, to niestety poziom ocenianych rogali obniżył się na przestrzeni roku. W 2010 r. aż cztery rogale zyskały ocenę 4.00 lub wyższą, a w 2011 r. tylko zwycięzca mógł się taką notą poszczycić (a i tak obniżyła się ona wyraźnie z 4.68 na 4.07). Nie wszyscy jednak próżnowali, czego przykładem są wyraźne awanse, jakie odnotowała Hanna Piskorska (z 2.99 na 3.59) i Gruszecki (z 3.28 na 3.72). Odnośnie cen można z kolei zauważyć, że najtańsze rogale wypadły najsłabiej, ale najdroższe wcale nie wypadły najlepiej.


Degustacja odbyła się w Cafe Bordo Restaurant na ul. Żydowskiej 28. Idea rankingów i konkursów nie jest zresztą tej restauracji obca. W zeszłym roku serwowany przez nich makaron wygrał Festiwal Włoskich Smaków, a w sierpniu ich czernina zdobyła laur na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku. Jak zatem sami widzicie, w nie byle jakich progach nas goszczono, za co serdecznie z tego miejsca dziękujemy.

www.cafebordo.com


ADRESY:
ELITE - Poznań, ul. Dąbrowskiego 140
FAWOR - Poznań, ul. Unii Lubelskiej 1
GRUSZECKI - Poznań, ul. Naramowicka 92
HANNA PISKORSKA - Mosina, ul. Dworcowa 12
HUDEREK BOGDAN - Poznań, ul. Słowiańska 50
KANDULSKI - Poznań, ul. Swarożyca 3a
LUNA - Poznań, ul. Galileusza 8
ŁYSKAWA - Krotoszyn, ul. Gołębia 5
PASSIONATA - Poznań, ul. Roosevelta 20
POD STRZECHĄ - Biskupice, ul. Główna 19
REN-MAC - Mosina, ul. Targowa 25
SŁODKI KĄCIK - Poznań, ul. Św. Marcin 26

Bookmark and Share

8 komentarzy:

dezemka pisze...

Zdecydowanie najbardziej lubię rogale Elite ze wszystkich które w życiu smakowałam :)

Anonimowy pisze...

Interesujacy jest wzrost cen rogali u powtornie testowanych cukierni. I tak Kandulski zupelnie nie podwyzszyl cen (jednak mozna!), a z kolei cukiernia Luna podwyzszyla je o 16,3%!!! Rowniez cukiernia Piskorska nie zostala w tyle: cene podniesiono o 9,1% (choc moze w tym wypadku lepsze jakosciowo skladniki daly lepszy efekt). Elite podniosla ceny o 5 %, Passionata/Merkury o 4,25 % na zdzierskie 49 zl/kg (!), a Gruszecki o 5,9 %. Do Panstwa nalezy ocena, czy ten wzrost cen odpowiada lepszemu smakowi.

Szachy dla dzieci pisze...

Jadłam Gruszeckiego.
Był wyśmienity!

Anonimowy pisze...

E, to nie jedliście ze Złotego Rożka przy ul. Kościuszki... a żałujcie:) Cena za 1 kg. 28 zł, świeżutkie, cieplutkie i tak pachną, że nie wytrzymałam do jutra, już zjadłam:))) A nadzienie wprost rozpływa się:)))

Anonimowy pisze...

Najlepsze rogale są w Piekarni Frąckowiaka na ulicy Długiej!:)

Anonimowy pisze...

A próbowaliście rogali z Hotelu Rzymskiego?

PrzemoPoz1 pisze...

PrzemoPoz1
Od wielu lat prowadziłem degustacje Rogali "Świętomarcińskich" i znam wiele tych opisywanych w rankingu, ale rogale z Hotelu Rzymskiego biją wszystkie inne "na głowę". Potwierdzają to również wszystkie osoby przekonane przeze mnie do zakupu tych że rogali. A mieliście ten lokaj pod nosem :0!!!
pozdrawiam serdecznie

mati9078 pisze...

Mnie osobiście najbardziej smakuje od H. Piskorskiej, ale w Elite też mają niczego sobie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...